Poslední Mohykán (10/2023)



Hodnocení: 85 % na ČSFD ->>  https://www.csfd.cz/film/44879-posledni-mohykan/prehled/

Film „Poslední Mohykán“ je americké historické drama z roku 1992, režírované Michaelem Mannem. Příběh je zasazen do období války mezi Francií a Británií o kolonie v Severní Americe v 18. století a sleduje osudy Nathana Hawkeyeho, adoptovaného syna Mohykána, který se ocitá ve víru válečných konfliktů a lásky. Film je známý svou vizuální velkolepostí, dramatickým příběhem a ikonickou hudbou.

Děj a postavy:

Příběh „Posledního Mohykána“ je založen na románu Jamese Fenimora Coopera z roku 1826 a odehrává se během francouzsko-indiánské války v roce 1757. Hlavním hrdinou je Nathaniel Poe, známý jako Hawkeye (Daniel Day-Lewis), bílý muž adoptovaný do indiánského kmene Mohykánů, kterého vychoval poslední Mohykán, Chingachgook (Russell Means). Hawkeye a jeho adoptovaný bratr Uncas (Eric Schweig) chrání britské vojáky a civilisty před útoky Francouzů a jejich indiánských spojenců, zvláště nemilosrdného válečníka Maguy (Wes Studi).

Příběh se začíná komplikovat, když Hawkeye a jeho rodina narazí na dvě britské ženy, Coru (Madeleine Stowe) a Alice Munro (Jodhi May), dcery plukovníka Edmunda Munroa (Maurice Roëves), které se snaží dostat do bezpečí. Hawkeye se zamiluje do Cory, a zatímco se skupina snaží uniknout válečnému chaosu, musí čelit nejen krutostem války, ale i osobním konfliktům a rozhodnutím, které ovlivní jejich osudy.

Ve filmu jsou silně zdůrazněny témata lásky, odvahy, oběti a střetu civilizací. Hawkeye a jeho rodina se ocitnou v křížové palbě mezi britskými a francouzskými vojsky, zatímco se snaží zachránit Cora a Alice před smrtelným nebezpečím. Magua, hlavní antagonista, je hnán pomstou vůči plukovníku Munrovi a symbolizuje kruté důsledky koloniálních válek.

Žánr a kontext:

„Poslední Mohykán“ je historické drama s prvky romantiky a dobrodružství. Film kombinuje intenzivní akční scény s dramatickým vyprávěním a hlubokými vztahy mezi postavami. Tematicky se film zaměřuje na válku, přátelství, lásku, oběť a střet různých kultur. V kontextu hollywoodské kinematografie jde o velkolepý historický epos, který vykresluje napětí mezi evropskými koloniálními mocnostmi a indiánskými kmeny v Severní Americe.

Film se výrazně liší od předchozích adaptací Cooperova románu, zejména díky důrazu na autentičnost, silný vztah mezi Hawkeyem a Corou, a realistické zobrazení válečných konfliktů. Mann se soustředil na autentickou rekonstrukci dobového prostředí, včetně indiánské kultury a vojenské strategie té doby.

Hudba k filmu, kterou složili Trevor Jones a Randy Edelman, je jedním z nejznámějších aspektů filmu a obsahuje ikonický hlavní motiv „The Gael“, který se stal symbolickým hudebním doprovodem epických scén a emocionálních momentů.

Produkce a Režie:

Režisérem filmu je Michael Mann, který je známý svým důrazem na detail, atmosféru a autentické zpracování historických témat. Mann se při tvorbě filmu inspiroval nejen Cooperovým románem, ale i reálnými historickými událostmi a prostředím severoamerických kolonií v 18. století. Film byl natáčen v národních parcích v Severní Karolíně, kde byla věnována velká pozornost autenticitě prostředí, kostýmů a vojenských reálií.

Daniel Day-Lewis, který ztvárnil hlavní roli Nathana Hawkeyeho, je známý svou precizností a přípravou na role. Pro roli se intenzivně připravoval, žil v divočině a naučil se střílet z pušky, aby mohl co nejvěrněji ztvárnit svého hrdinu. Tento přístup přispěl k hluboce autentickému zobrazení postavy, které diváci i kritici velmi oceňovali.

Doplňující informace:

Délka filmu: 112 minut
Premiéra: 25. září 1992 (USA), 12. listopadu 1992 (ČR)
Hlavní obsazení:
Daniel Day-Lewis (Hawkeye / Nathaniel Poe)
Madeleine Stowe (Cora Munro)
Russell Means (Chingachgook)
Eric Schweig (Uncas)
Jodhi May (Alice Munro)
Wes Studi (Magua)
Maurice Roëves (Plukovník Munro)

Režie: Michael Mann
Země původu: USA
Žánr: Historické drama, Dobrodružný, Romantický
Hudba: Trevor Jones, Randy Edelman
Kamera: Dante Spinotti
Scénář: Michael Mann, Christopher Crowe






Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Petra Vrchotická
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com