Všechna ta krása a zabíjení (11/2023)



Hodnocení: 82 % na ČSFD ->> https://www.csfd.cz/film/1228046-vsechna-ta-krasa-a-zabijeni/prehled/

Film „Všechna ta krása a zabíjení“ (All the Beauty and the Bloodshed) je americký dokumentární snímek z roku 2023, který zkoumá život a kariéru renomované fotografky a aktivistky Nan Goldin. Film sleduje nejen její umělecký přínos, ale také její boj proti farmaceutické společnosti Sacklerů, kteří jsou zodpovědní za opioidní krizi v USA. Film si získal uznání za svou upřímnost, odvážné téma a citlivé zpracování životních bojů hlavní hrdinky.

Děj a postavy:

Všechna ta krása a zabíjení je především intimní portrét Nan Goldin, známé americké fotografky, jejíž práce se často zaměřovala na subkultury, okraje společnosti, sexualitu a osobní bolesti. Nan Goldin začala svou kariéru ve fotografii v 70. a 80. letech v New Yorku, kde se pohybovala v prostředí umělců, drag queen a LGBTQ+ komunity. Její fotografie jsou známé svou surovostí a upřímností, často dokumentují bolestivé momenty života jejích přátel, včetně boje s drogami a AIDS.

Film je strukturován kolem dvou hlavních linií: jednak představuje retrospektivní pohled na život Nan Goldin, její uměleckou dráhu a osobní příběh, a zároveň sleduje její současný boj proti farmaceutické společnosti Purdue Pharma, vlastněné rodinou Sacklerů. Tato společnost je zodpovědná za masivní distribuci léku OxyContin, který způsobil závislost a tisíce úmrtí v rámci opioidní krize ve Spojených státech. Nan Goldin sama přežila závislost na opioidech a založila aktivistickou skupinu PAIN (Prescription Addiction Intervention Now), která se snaží rodinu Sacklerů zodpovědnou za tuto krizi pohnat k odpovědnosti.

Děj filmu střídá záběry z minulosti, které zobrazují bouřlivý umělecký svět New Yorku, a současné záběry z protestů a kampaní, které Goldin vede. Film se dotýká nejen jejího uměleckého přínosu, ale i její osobní bolesti, zejména spojené se smrtí její sestry a její vlastní zkušeností se závislostí.

Žánr a kontext:

„Všechna ta krása a zabíjení“ spadá do žánru dokumentárního filmu. Film kombinuje prvky biografie a sociálně-politického dokumentu a zkoumá dvě klíčové roviny – uměleckou kariéru Nan Goldin a její boj proti systému, který umožnil vznik opioidní krize. Goldinova kariéra a její práce jsou ikonické v oblasti fotografie, ale v posledních letech se stala známou také pro svou neúnavnou práci jako aktivistka.

Film se dotýká mnoha témat, včetně umění, bolesti, závislosti, ztráty a boje za spravedlnost. Režisérka filmu Laura Poitras, známá svou prací na filmech jako „Citizenfour“ (o Edwardu Snowdenovi), zde představuje komplexní a mnohovrstevnatý portrét ženy, která se nevzdává, ať už jako umělkyně nebo aktivistka. V kontextu současné dokumentární tvorby jde o silný a odvážný film, který si klade za cíl nejen osvětlit příběh Nan Goldin, ale také přinést širší debatu o vlivu farmaceutického průmyslu a jeho následcích.

Produkce a Režie:

Režisérkou filmu je Laura Poitras, která je známá pro své investigativní a politicky laděné dokumenty. Poitrasová se ve svých filmech zaměřuje na témata spravedlnosti, moci a zneužívání pravomocí, což je patrné i v tomto snímku. Ve filmu „Všechna ta krása a zabíjení“ se Poitrasová zaměřuje na osobní a zároveň globální boj jedné ženy proti obřímu systému, což je téma, které rezonuje s jejími předchozími filmy.

Film získal ocenění na několika filmových festivalech, včetně Zlatého lva na Benátském filmovém festivalu. Díky své hluboké osobní výpovědi a aktuálnímu tématu se stal důležitým dílem v oblasti dokumentárního filmu. Hudbu pro film složil Soundwalk Collective, což přidává filmu specifickou atmosféru, která podtrhuje jeho emotivní a silné téma.

Doplňující informace:

Délka filmu: 122 minut
Premiéra: 3. března 2023 (USA), 7. března 2023 (ČR)
Hlavní obsazení:
Nan Goldin (sama sebe)
David Armstrong (sám sebe, archivní záběry)
Marvin Heiferman (sám sebe)
Patrick Radden Keefe (sám sebe)
Laurie Anderson (sama sebe)

Režie: Laura Poitras
Země původu: USA
Žánr: Dokumentární, Biografický
Hudba: Soundwalk Collective
Kamera: Nan Goldin (archivní záběry), Laura Poitras
Scénář: Laura Poitras






Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Petra Vrchotická
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com